Codziennie dostarczamy najświeższe informacje, bieżące wydania programów publicystycznych i wszystko to, co mogłoby się spodobać Tobie i Twoim znajomym!
Dlatego nie czekaj! Dołącz do subskrybentów naszego kanału i bądź na bieżąco już teraz!
TVP3 Bydgoszcz – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo kujawsko-pomorskie z siedzibą główną w Bydgoszczy przy ul. Kujawskiej 7, redakcją zamiejscową i studiem w Toruniu i placówką dziennikarską we Włocławku.
Od 5 września 1994 do 31 grudnia 1998 stacja nadawała dla województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
Ośrodek terenowy nadaje od początku swojego istnienia codzienny program informacyjny Zbliżenia poświęcony aktualnym wiadomościom z regionu kujawsko-pomorskiego oraz szereg programów tematycznych i magazynów lokalnych poświęconych niektórym miastom w województwie.
Historia
Ośrodek nadawczy
Pierwsze starania o utworzenie w Bydgoszczy telewizyjnej stacji nadawczej sięgają 1957 r., kiedy z inicjatywy redakcji Ilustrowanego Kuriera Polskiego powstał Społeczny Komitet Budowy Pomorskiego Ośrodka Telewizyjnego[2]. W 1958 r. Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji w Warszawie zatwierdził koncepcję lokalizacji ośrodka telewizyjnego 20 km od Bydgoszczy, w pobliżu wsi Trzeciewiec. Początek odbioru programu telewizyjnego datuje się w Bydgoszczy od 20 listopada 1960 r. 22 stycznia 1962 r. oddano do użytku Telewizyjny Ośrodek Nadawczy w Trzeciewcu wraz z aparaturą nadawczą produkcji czeskich zakładów Tesla[3].
Bydgoska redakcja telewizyjna
Od 1967 r. w ośrodku TVP Gdańsk pojawiły się pierwsze audycje telewizyjne redagowane w Bydgoszczy i zamieszczane w „Magazynie Ziem Północnych” (informacje z województw: bydgoskiego, koszalińskiego i olsztyńskiego). W 1970 r. program ten zastąpiła „Panorama” emitowana 3–5 razy w tygodniu. W 1973 r. w wyniku usilnych starań dziennikarzy bydgoskich przy Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy powstała redakcja telewizyjna, podlegająca TVP Gdańsk. W tym samym roku 1 lipca uruchomiono Telewizyjny Ośrodek Nadawczy nr 2 w Śródmieściu Bydgoszczy, który umożliwiał odbiór II programu telewizyjnego oraz programu kolorowego[3].
Materiały, głównie informacyjne publikowano na antenie centralnej i w gdańskim magazynie „Panorama”. W latach 70. tematy bydgoskie i toruńskie (województwo włocławskie obsługiwał telewizyjny ośrodek w Warszawie) zajmowały w dziennikach ogólnopolskich jedno z czołowych miejsc, pośród wiadomości spoza stolicy[4].
W 1984 r. decyzją prezesa Radiokomitetu Mirosława Wojciechowskiego, redakcja w Bydgoszczy została włączona do redakcji programów informacyjno – publicystycznych w Gdańsku, zaś bydgoscy dziennikarze stali się korespondentami terenowymi TVP Gdańsk. Z czterech dziennikarzy[5] i trzech ekip realizacyjnych pozostało w Bydgoszczy dwoje dziennikarzy (Konstanty Dombrowicz, Urszula Guźlecka) i jeden operator.
Działalność redakcji programów telewizyjnych (przy Rozgłośni Radiowej) reaktywowano w lipcu 1990 r. Rozpoczęto wówczas regularne emitowanie własnego programu na obszar województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego w rozłączonej sieci programu II. Program zaczynał się od planszy „TBT” (Telewizja Bydgoszcz Toruń) i pojawiał się dwa razy w tygodniu. Siedziba redakcji mieściła się na 13 piętrze budynku Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Konarskiego.
Oddział TVP Bydgoszcz
Po uchwaleniu przez Sejm ustawy o Radiofonii i Telewizji, minister finansów zawiązał spółkę skarbu państwa „Telewizja Polska S.A.” z jedenastoma oddziałami terenowymi, wśród których znalazł się także oddział w Bydgoszczy. Oficjalne powołanie Oddziału TVP3 Bydgoszcz odbyło się w styczniu 1994 r. Początkowo pracowało w nim 51 osób, w tym 12 dziennikarzy. 5 września 1994 r. rozpoczęto nadawanie programu miejskiego. Na dachu budynku przy ul. Konarskiego zamontowano nową antenę i nadajnik małej mocy. Widzowie okolic Bydgoszczy mogli oglądać program III przez kilkanaście godzin dziennie. Ośrodek wzbogacił się także o wóz transmisyjny umożliwiające bieżące relacje sportowe.
Produkcja własna TVP Bydgoszcz wypełniała 4 godziny dziennie. Do najważniejszych pozycji należały: program informacyjny „Zbliżenia”, magazyny, reportaże, teleturnieje. Przyspieszenie w rozwoju ośrodka bydgoskiego nastąpiło w 1995 r. Pojawiły się wówczas 23 nowe programy, a w soboty i niedziele emitowano wyłącznie audycje własne. W marcu 1996 r. w RTCN Trzeciewiec uruchomiono nadajnik o mocy 5 kW, co umożliwiło odbiór TVP Bydgoszcz przez 2,5 milionów mieszkańców trzech województw. Bydgoszcz stała się czwartym po Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie ośrodkiem telewizji o regionalnym zasięgu.
W latach 1996–1997 otwarto zamiejscowe redakcje oddziału w Toruniu i Włocławku oraz podjęto starania o wybudowanie nowej siedziby TVP w Bydgoszczy. Ranga ośrodka została wzmocniona po reformie administracyjnej 1999 r. i utworzeniu województwa kujawsko-pomorskiego, dla którego TVP Bydgoszcz pozostała regionalną placówką telewizyjną. W czerwcu 2001 r. otwarto nową siedzibę TVP Bydgoszcz przy ul. Kujawskiej 7 na Wzgórzu Wolności. Rozległy teren (2,5 ha) umożliwił zlokalizowanie własnej bazy transportu oraz plenerowego studia telewizyjnego.
Na początku XXI w. produkcja własna bydgoskiego oddziału TVP zajmowała 5 godzin dziennie. Wiele programów emitowano na antenach ogólnopolskich, a niektórzy dziennikarze (Sławomir Jeneralski, Marzena Słupkowska, Jarosław Lewandowski) stali się znanymi w kraju prezenterami telewizyjnymi. W 2006 r. rozbudowano podstudio toruńskie i połączone je światłowodem z ośrodkiem bydgoskim, zaś w 2008 roku ruszyła Telegazeta TVP Bydgoszcz. Wcześniej przez 2 lata retransmitowano telegazetę TVP Warszawa[potrzebny przypis]. W latach 2005–2010 dziennikarze TVP Bydgoszcz otrzymali szereg wyróżnień, zaś ośrodek zorganizował kilkakrotnie „drzwi otwarte” połączone z festynami. Od 1 Września 2013 TVP Bydgoszcz (jak inne 16 ośrodków terenowych TVP) był dostępny na kanale TVP Regionalna.
Dyrektorzy TVP3 Bydgoszcz
- Zbigniew Kuczewski 1973–1978 (redakcja telewizyjna przy Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia)
- Konstanty Dombrowicz 1978–1991 (redakcja telewizyjna, w latach 1984–1990 przy TVP3 Gdańsk)
- Jolanta Kuligowska-Roszak 1991–1992 (redakcja telewizyjna przy PR PiK)
- Piotr Jentkiewicz 1992–1994 (redakcja telewizyjna przy PR PiK)
- Jolanta Kuligowska-Roszak 1994
- Piotr Jentkiewicz 1994–1999
- Marek Brodowski 1999–2005
- Maciej Grześkowiak 2005–2007
- Maria Kudroń 2007–2009
- Tomasz Pietraszak 2009–2016
- Anna Raczyńska 2016
Redakcje zamiejscowe TVP3 Bydgoszcz
Pierwsza placówka dziennikarska TVP w Toruniu powstała w lipcu 1996 roku. W roku 2005 otrzymała nową siedzibę, nowe studio, reżyserkę i montaż. Od tamtej pory siedziba redakcji mieści się przy ulicy Kopernika 4. Studio posiada łącze z oddziałem w Bydgoszczy dzięki któremu program ze studia w Toruniu może być transmitowany na antenę TVP3 Bydgoszcz jak i TVP Info.
Redakcja we Włocławku powstała w listopadzie 1997 roku.
The content provided on this website is intended for general informational purposes only and should be considered as a brief overview. For accurate and detailed information, please consult independent and authoritative sources. Additionally, the website does not bear responsibility for any inaccuracies in the data presented. We encourage users to verify information using reliable external references.
Disclaimer: LiveTV is NOT responsible for inaccuracies in the data presented. Please use independent sources of information.